تنهایی لیلا را پر میکنند

لوکیشن سریال «تنهایی لیلا» چند ماهی است با اسکلتی فلزی که نشان از ساخت بنایی چندطبقه دارد، پر شده و دیگر جایی برای شیطنت‌های لیلا و مکانی برای پر کردن غمش باقی نگذاشته است.
تنهایی لیلا را پر میکنند


به گزارش ایسنا، امامزاده «محمد عبدالله» از نوادگان امام موسی‌بن جعفر (ع) باقی‌مانده از سده هشتم و نهم در شهرستان شمیرانات بخش لواسانات و در روستای "بوجان"، از اسفند ۱۳۹۳ میزبان گروه فیلم‌برداری مجموعه تلویزیونی «تنهایی لیلا» بود. مقبره‌ تاریخی عرصه‌ این امامزاده که یکم مهرماه ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۳۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، با ساخت اسکلت فلزی توسط متولیان امامزاده مخدوش شده است.


هر چند از اوایل امسال، ساخت این اسکلت فلزی در عرصه‌ امامزاده «محمدعبدالله» در لواسان آغاز شد، اما با پیگیری‌های اداره میراث‌فرهنگی شمیرانات متوقف و اسکلت نیمه‌کاره به حال خود رها شد.


پس از اطلاع میراث فرهنگی شمیرانات از این ساخت‌وساز، مسئول پایگاه حفاظت لواسان در ۲۳ فروردین امسال در نامه‌ای به محمد انشایی، سرپرست دفتر میراث فرهنگی شمیرانات، اعلام کرد: «هیات امنای امامزاده "محمد عبدالله" در روستای "بوجان" در لواسانات بدون اخذ مجوز و هماهنگی لازم در ضلع جنوب غربی حیاط امامزاده، در حال احداث سرویس بهداشتی و ملحقات جدید است، که با مراجعه به اداره اوقاف و امور خیریه لواسانات و رودبار قصران به صورت شفاهی موضوع را اعلام کرده‌ و خواستار جلوگیری از توقف ساخت‌وساز توسط هیات امنا شده‌ایم.»


پس از آن دهم اردیبهشت امسال اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در نامه‌ای به رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لواسانات درخواست کرد تا هرگونه ساخت‌وساز و تعمیر در بنا و محوطه بنای ثبتی بدون ارائه طرح مرمتی و تایید از سوی این اداره کل انجام نشود. از سوی دیگر با توجه به این‌که براساس ماده ششم قانون حفظ آثار ملی این کار جرم محسوب می‌شود، بنابراین در نامه‌ خود درخواست تعطیلی کارگاه و ارائه طرح مرمتی به آن اداره را کرده است.
سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان تهران در این زمینه به ایسنا توضیح می‌دهد: میراث‌فرهنگی در حالت کلی این مشکل را با اداره اوقاف دارد، اکثرا برای همه امامزاده‌ها طرح توسعه می‌گذارند و اجرایی کردن این طرح منجر به این اتفاق می‌شود که سازه‌ گنبد اصلی قدیمی را در طرح توسعه محفوظ می‌کنند، در نهایت یا فقط یک ضریح باقی می‌ماند یا این‌که گنبد را بین ساختمان‌های بلند پنهان می‌کنند و پوشانده می‌شود.


او با تاکید بر این‌که اداره کل میراث فرهنگی استان تهران با این نوع اقدامات مخالف است، می‌گوید: در نقاطی مانند بقعه «لوت» در شهرستان رباط کریم، یا بقعه‌ای در ورامین در سال‌های قبل و حتی در مشاء شهرستان دماوند در امامزاده‌ای از دو برادر، متاسفانه حریم بناهای قدیمی و تاریخی زیادی با این طرح‌ها مخدوش و با این ساخت‌وسازها مواجه شده‌اند، در حالی که اگر با میراث فرهنگی هماهنگ باشند، طرح توسعه می‌تواند مناسب‌تر نیز انجام شود و دیگر بناهای تاریخی در طرح توسعه تحت‌الشعاع قرار نگیرند.


سیروس‌نیا با بیان این‌که متاسفانه این اتفاقات یک رویه کلی دارد، بیان می‌کند: همه‌ بناهایی که اداره اوقاف برای آن‌ها طرح توسعه دارد با این اتفاق مواجه می‌شوند، یعنی اطراف بنا را یک ستون می‌زنند و آن را کاملا به بنای اصلی وصل می‌کنند. در این طرحِ توسعه، شبستان را به بنای اصلی می‌چسبانند.


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان تهران ادامه می‌دهد:‌ هر چند در مواردی موفق به توقف انجام این عملیات‌ها شده‌ایم، اما آن‌ها بازهم بدون این که استعلامی از میراث فرهنگی بگیرند، اجرایی می‌شوند و کارشان دقیقا مشابه کارهای قبلی است.
توسط: admin | در تاریخ: (12 دی 1396, 10:25) 0
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

مطالب مشابه:

vote-iconنظرسنجی
ایا با دریافت هزینه و ساخت پارک در ابتدای رودخانه موافقید

تبلیغات


مجموع آنلاین ها : 2
0   1   1
crawl Bot