» » تُک مزرعه نه ترک مزرعه

تُک مزرعه نه ترک مزرعه

ذکری از بزرگانی که تاریخ مکتوب لواسان مدیون آنهاست

شماره یک: حاج معصوم علی شاه . [ م َ ع َ ] (اِخ )

حاج میرزا معصوم معروف به میرزا آقا. اصل وی از قزوین و مولدش شیراز بود و در تهران اقامت داشت . در 1270 هجری قمری (1232 هجری شمسی) ولادت یافت و پس از کسب مقدمات دانش به سال 1250 هجری شمسی برای ادامه ٔ تحصیل به بین النهرین سفر کرد و محضر حاج میرزا محمد حسن شیرازی و فاضل اردکانی را دریافت و در سال 1355 به شیراز بازگشت و به سال 1344 هجری قمری (1305 هجری شمسی) درگذشت .

وی در کتاب معروفش، طرایق الحقایق به ذکر سفرهايش هم پرداخته که بخشی از آن مربوط به سفرهای او به لواسانات است که حاوی نکاتی درباره وجه تسمیه، داستان ها و افسانه ها و موقعیت جغرافیایی نقاطی از لواسان در عصر قاجار است.

من باب مثال بخشی از نوشته هايش درباره روستای افجه چنین است:

افچه جای بسیار باصفا و خوبی است، باغات زیاد و آبشارهای بسیار دارد، در واقع پایتخت لواسان کوچک است، به قدر لزوم دکاکین هم دارد... جوراب بافی در آنجا کسب معتبری است... از جمله عمارات خوب افچه قصر رفیع و بنای منیع مرحوم میرزا آقاخان صدر اعظم نوری است اگرچه محتاج مرمت است.

درباره محله توک مزرعه که در زبان محلی لواسان به معنای مزرعه ای واقع شده در توک (توک یا تُک به معنی مکان مرتفع و بلند) است که اشتباها ترک مزرعه نگارش میشود در کتاب طرائق الحقایق بدین صورت تصریح کرده است :(( تُک مزرعه به ضم تاء قرشت و سکون کاف تازی ))


درباره روستای انباج نوشته است: و از خصائص انباج می گویند آنستکه عدد رجال اصلی آن از سی نفر تجاوز نمی‌نماید ، و اگر طفلی ذکور از آنها بالغ گردد که برافزاید فوراً دیگری بمیرد و دیگر آنکه در آنجا چشمه آب قلیلی است کناره ی دره نامش آبک بر وزن آهک که اگر برای رفع بعضی امراض حاره بدن را با آن بشویند نافذ است؛ دیگر گویند در سنوات ماضیه(در گذشته) تا کنون امراض عامه از قبیل وبا و طاعون در آن قریه دیده نشده است.


روحش شاد و یادش گرامی
تُک مزرعه نه ترک مزرعه
توسط: admin | در تاریخ: (16 تیر 1395, 14:59) 0
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

vote-iconنظرسنجی
ایا با دریافت هزینه و ساخت پارک در ابتدای رودخانه موافقید

تبلیغات


مجموع آنلاین ها : 3
0   1   2
crawl Bot