» » » مراسم عزاداری در محله ها و قریه های لواسان

مراسم عزاداری در محله ها و قریه های لواسان

یادداشت محرم ( 5 )

خیلی خلاصه
، طی یادداشتهای آتی آورده می شود :گلندوئک
این محله که در مرکز لواسان قرار دارد، سابق در دو قسمت قلعه بالا و قلعه پایین و خیلی قبل‌تر با محله نجارکلا یکی بوده است. از پامنبری‌های معروف مرحوم شیخ حسین خانبابائی بوده است که تصنیف صلواتش آنقدر طولانی بود که خود یک منبر محسوب می‌شد. میانداران قدیمی‌ گلندوئک حاج علی خانبابائی و حاج علی فتاحی، نوحه‌سرایان فقید آن مرحوم مشهدی علی محمد گلزردی، مرحوم میرزا محمد فتاحی، مرحوم محمد شکری ، مرحوم حاج محمد علی عسلی و مرحوم حاج محمد شکری و علم‌کشان فقیدش مرحوم محمد حسین شکری، مرحوم حاج علی شکری و مرحوم حاج اکبر شکری مرحوم حاج حسین شاهپسند ، مرحوم حاج سعید گلزردی ، مرحوم حاج جاوید گلرزدی بودند.


جائیج
قریه جائیج امروزه قسمتی از شهر لواسان و جزء محله‌های بسیار قدیمی ‌لواسان می‌باشد و مزار و بقعه امامزاده عبدالله در اینجا واقع شده است. هیئت مسجد النبی جائیج روز ششم محرم پذیرای هیئت‌های نجارکلا و گلندوئک است و روز هفتم به محله گلندوک و نجارکلا می‌رود. روز هشتم نیز هیئت شورکاب به جائیج می‌آید و بعدازظهر تاسوعا این هیئت به شورکاب و سپس ترک مزرعه می‌رود. صبح عاشورا هیئت‌های نجارکلا، گلندوئک، شورکاب، ترک مزرعه به جائیج می‌آیند و بعد از ظهر این هیئت به ناران می‌رود و روز یازدهم نیز پذیرای هیئت ناران است. علم‌کش قدیمی آن ‌مرحوم حاج کاظم جمشید گرجی ، مرحوم مجید زینلی ، مرحوم حسن الله داد ، مرحوم تقی طاهری ، مرحوم احسان گرجی ، جناب آقای احتشام گرجی ، جناب آقای محمد فتاحی و مرحوم مسعود فتاحی , نوحه‌سرایان قدیمی‌اش ‌مرحوم حاج حسن فتاحی و مرحوم حاج غلامرضا گرجی بوده‌اند.


نجارکلا
این قریه قدیمی‌ نیز که از دو محله نجارکلای بالا و نجارکلای پایین تشکیل شده است، سابقه طولانی در برپایی مراسم عزای حسینی دارد. اگرچه سابق مراسمی ‌واحد در قریه گلندوئک داشت، ولی بیش از 50 سال است که هیئت و مسجدی جداگانه دارد. مراسم عزای حسینی از شب اول ماه محرم و حرکت هیئت از روز ششم محرم شروع می‌شود. این هیئت ابتدا به قریه گلندوئک می‌رود و سپس به قریه جائیج و فردای آن یعنی روز هفتم پذیرای هیئت جائیج و گلندوک و روز هشتم میزبان هیئت شورکاب است. هیئت بعد از ظهر تاسوعا به محله شورکاب و پس از آن به محله ترک مزرعه می‌رود و روز یازدهم نیز پذیرای دو هیئت ناران و ترک مزرعه است. . علم‌کش آن مرحوم حاج ناصر افراسیابی ، حاج منصور افراسیابی ، حاج جهانبخش مومجی ، حاج فرهاد خاکی ( کردبچه ) حاج مجید اسدیان و میاندارش نیز حاج جهانگیر مومجی می باشند .

حسین فتاحی
شب پنجم محرم
التماس دعا
توسط: admin | در تاریخ: (24 شهریور 1397, 19:05) 0
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

vote-iconنظرسنجی
ایا با دریافت هزینه و ساخت پارک در ابتدای رودخانه موافقید

تبلیغات


مجموع آنلاین ها : 5
0   1   4
لواسان
 Был здесь в: 10:46:30', this, event, '180px');">crawl Bot