» » گلندوئک ( گل هم دو رودک )

گلندوئک ( گل هم دو رودک )

گلندوئک یا گلندوک(Galandūak , Galandowak , Galandovak) یا همان گلهم دورودک(Galhamdorūdak): نام یکی از محله‌های شهر لواسان واقع در بخش لواسانات تهران است که در سمت غربی رود کُند (رودخانه لوارک) مقابل محله نجارکلا که در شرق رودخانه کُند قرار دارد؛ واقع گردیده است.

گاهی اشتباهاً نام گلندوئک را بر کل شهر لواسان یا حتی لواسان کوچک اطلاق می‌کنند که مطلقا وجهی ندارد. گلندوئک تا قبل از تاسیس شهرداری لواسان در سال ۱۳۴۹ یک روستا بوده که همراه با سایر روستاها در شهر لواسان ادغام شده است.

اطلاق نام محله گلندوک بر کل شهر لواسان که تنها یکی از هجده محله اصلی شهر لواسان است یک غلط مصطلح است که در برخی موارد دیده می‌شود و این در حالی است که برخی محله‌های شهر لواسان مثل نجارکلا از وسعت بیشتری برخوردار بوده و همچنین سابقه مرکزیت لواسانات را در تاریخچه خود دارد. تنها علت این اشتباه آنست که شهرداری لواسان در بدو تاسیس در محله گلندوک احداث گردیده است.
نام این محله به صورت‌های گلهندوک، گل هند رودک و گل هم دو رودک نیز دیده شده است و اصل آن همان گل هم دو رودک می‌باشد که در اثر کثرت استعمال به مرور به گلندوئک تبدیل شده است. گلهم دورودک در زبان تاتی به معنای محل تلاقی دو رودخانه است که منظور از دو رودخانه مزبور یکی رود جاجرود و دیگری رود کُند است که در جنوب محله گلندوئک به هم می‌پیوندند؛ هر چند امروزه محل تلاقی دو رود مذکور جزو سد لتیان بشمار می‌رود اما در فصولی از سال که آب سد تقلیل می‌یابد مجددا به صورت محل تلاقی دو رود نمود پیدا می‌کند. گَلهم شدن در زبان تاتی رایج در لواسانات به معنای گلآویز همدیگر شدن، بهم پیوستن و درگیر شدن است
خانه نظام‌السلطان و درخت چنارک مربوط به دوره قاجار و پهلوی در این محله قرار دارد.
گلندوئک در حال حاضر به عنوان مرکز شهر لواسان در نظر گفته میشود


گلندوئک ( گل هم دو رودک )
توسط: admin | در تاریخ: (4 تیر 1395, 23:57) 0
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

vote-iconنظرسنجی
ایا با دریافت هزینه و ساخت پارک در ابتدای رودخانه موافقید

تبلیغات


مجموع آنلاین ها : 4
0   1   3
crawl Bot