نجار کلا

نَجارکَلا یکی از محله‌های شهر لواسان واقع در بخش لواسانات تهران است که در سمت شرقی رود کُند(رودخانه لوارک) و در مجاورت محله گلندوئک که در سمت غرب رودخانه مزبور قرار دارد واقع گردیده‌است.

این محله پیش از تاسیس شهرداری لواسان (در سال ۱۳۴۹) و نیز قبل از تشکیل شهرستان شمیرانات مرکز بخش افجه شهرستان تهران شامل لواسانات ، رودبارقصران ، سیاهرود و بومهن بود.

محله نجارکلا خود از دو محله نجارکلای بالا و نجارکلای پایین تشکیل شده‌است که نجارکلای بالا در شمال بلوار امام خمینی لواسان و نجارکلای پایین در جنوب بلوار امام خمینی لواسان واقع است. وسعت نجارکلای پایین بسیار بیشتر از نجارکلای بالا می باشد. نجارکلای پایین خود شامل منطقه سید پیاز لواسان نیز می‌گردد. منطقه سید پیاز مشرف به سد لتیان و یکی از مناطق کلاً ویلائی شهر لواسان است.

دشت نیمه همواری که شهر لواسان در آن واقع گردیده بعلت وجود کوشک(کاخ) یکی از سرداران آل بویه بنام علی کامهء دیلمی در گذشته کوشک دشت نامیده میشده است که بدینسان به محله نجارکلا گاهی محله پشت کوشک یا اراضی پشت کوشک نیز گفته میشود.
جارکلا که به دو صورت نَجارکَلا (Najar-Kala) و نِجارکَلا (Nejar-Kala) تلفظ می‌شود؛ کَلا شکل جدید واژه‌ای پهلوی بنام (کلا ؛ یا کلات) به معنای قلعه است که قلات و قلعه معرب آنست. چنانکه مردم بومی لواسان و خصوصاً ساکنین این محله در زبان عامیانه به دو محله نجارکلای بالا و پایین، "قلعه بالا" و "قلعه پایین" می گویند. در ریشه واژه نَجار یا نِجار اختلاف نظر وجود دارد برخی نِجار را نام شخصی می دانند که صاحب قلعه‌ها یا نگهبان آنها بوده و برخی آن را به همان معنای درودگر (نَجّار) و برخی آن را بر گرفته از کلمه نیزار می دانند. همچنین به کشت و زرع اهالی محله سبوکوچک در محله نجارکلا در کتاب خاطرات اعتماد السلطنه که در اکثر سفرهای ناصرالدین شاه وی را همراهی میکرد اشاره شده است و این خود نشان از وضعیت محل به صورت منطقه صرفا کشاورزی و مزروعی(غیر مسکونی) در زمان وی دارد. بنا بر اسناد و مدارک قدیمی دست نویس دوره قاجاریه(عهد ناصری) که حاکی از معاملات بین مالکین اراضی (نجارکلای پایین و سید پیاز) و خریداران دارد اولین شخصی که در این محل بنای مسکونی احداث و آن را به آبادی به همراه باغستانهایی تبدیل نمود حاج عبدالله امامه ای زینلی لواسانی بود که پس از وی کربلایی محمدصالح فرسیابی(افراسیابی) امامه ای و حاج یدالله کیانی مبادرت به سکونت نمودند و در طول سالیان بعد خانواده های خالقی ، مومجی ، فتاحی ، ریشی و غیره به مرور زمان بومیان محل را تشکیل دادند که نوادگانشان امروزه معتمدین محله نجارکلا بحساب می آیند.


عکس هوایی محله نجارکلا سال 2004نجار کلا
توسط: admin | در تاریخ: (4 تیر 1395, 23:30) 0
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

vote-iconنظرسنجی
ایا با دریافت هزینه و ساخت پارک در ابتدای رودخانه موافقید

تبلیغات


مجموع آنلاین ها : 4
0   1   3
crawl Bot